Donice betonowe – hit czy kit?

Donice ogrodowe kojarzą ci się tylko z drewnem, ceramiką i plastikiem? Teraz w sprzedaży znajduje się o wiele więcej różnych ciekawych donic, które doskonale nadają się nie tylko do ogrodów, ale i na tarasy czy balkony czy do przestrzeni publicznych. Wśród nich można znaleźć też donice betonowe – czy to dobry zakup?

Chociaż beton może wydawać się mało wdzięcznym materiałem do sadzenia w nim kwiatów i krzewów, to jednak wystarczy tylko rzucić okiem na aranżacje w donicami betonowymi w roli głównej. Przede wszystkim doskonale nadają się do przestrzeni urządzonych w stylu nowoczesnym, ale również można dopasować je do ogrodów rustykalnych i klasycznych, ponieważ donice betonowe potrafią imitować kamień naturalny czy ceramikę. Dzięki nim można stworzyć naprawdę zachwycające kompozycje i to w przystępnych cenach, ponieważ donice ogrodowe z betonu to wcale nie taki wysoki wydatek.

Nowoczesne i klasyczne donice betonowe
Donice z betonu są oferowane przez producentów w wielu interesujących wariantach wzorniczych. Jak już wspomnieliśmy, świetnie nadają się do przestrzeni urządzonych nowocześnie i minimalistycznie – do takich aranżacji najlepiej pasują donice w prostych, geometrycznych kształtach, na przykład kwadratowe czy prostokątne. Można jednak kupić je także w dekoracyjnych wariantach, na przykład donica ogrodowa z betonu może przypominać drewniane deski, może być stylizowana na wazę czy też może być z zewnątrz wykończona tłoczeniem w dekoracyjne ornamenty.

Oczywiście, zarówno nowoczesne, jak i klasyczne donice betonowe są dostępne w różnych rozmiarach, na przykład mogą służyć do sadzenia kwiatów, ale także mogą być wykorzystane do małych iglaków. Są produkowane w różnych kolorach – nie tylko odcieniach szarości, ale również w bieli, czerni, czerwieni czy brązie. Jeśli chodzi o wykończenie, donice te mogą być zarówno gładkie, jak i wykonane z kruszywa w grubej lub drobnej frakcji.

Donice betonowe jako sposób zagospodarowania przestrzeni
Duże donice wykonane z betonu bardzo dobrze sprawdzają się jako elementy małej architektury w zagospodarowaniu przestrzeni w ogrodzie czy w przestrzeni publicznej. Mogą być ustawione przy ścieżce wiodącej od furtki do wejścia do domu, można też ustawić je przy podjeździe lub przy ganku. Świetnie będą prezentować się też przy tarasie, a nawet na balkonie.

Z użyciem donic można łatwo i estetycznie wydzielić określone strefy, na przykład odgrodzić taras od ogrodu, osłonić chodnik od strony parkingu lub ulicy czy też stworzyć kameralną przestrzeń w restauracyjnym ogródku, dlatego też możliwości są tu nieograniczone.

Trwałe i łatwe w pielęgnacji
Dużą zaletą donic betonowych jest ich trwałość, dlatego też mogą one na długie lata zdobić przestrzeń, w której zostały umieszczone. Są odporne na większość uszkodzeń mechanicznych, również są odporne na czynniki zewnętrzne, w tym na promieniowanie UV, deszcz, śnieg czy mrozy. Nie wymagają przy tym konserwacji i są łatwe do utrzymania w czystości – można myć je ręcznie z użyciem wody, a głębsze zabrudzenia można szybko usunąć z użyciem myjki ciśnieniowej.

Gazony ogrodowe do montażu budowli ogrodowych lub miejskich
Warto także wspomnieć o jeszcze jednym rodzaju donic ogrodowych – są to gazony betonowe i są one bardzo często wybierane do przestrzeni publicznej. Mają formę pustych w środku donic o kształcie półokrągłym lub kwadratowym, które mogą być układane jedna na drugiej lub obok siebie. Można tworzyć z nich takie budowle jak ściany dźwiękochłonne, murki oporowe, ogrodzenia, także na prywatnych posesjach. Ponadto wykonuje się z nich dekoracyjne kwietniki. Nowoczesne gazony betonowe wyglądają najbardziej efektownie wtedy, gdy wewnątrz nich zasadzi się kwiaty, rośliny pnące lub krzewy – wtedy przypominają zielone ściany.

Zatem jeżeli interesują cię nowoczesne i niedrogie donice do ogrodu lub też do innych przestrzeni, w takim przypadku donice betonowe mogą być strzałem w dziesiątkę. Ich przystępne ceny, wysoka trwałość oraz dodatkowo estetyczny wygląd powodują, że są one wybierane coraz częściej. Pasują zarówno do przestrzeni nowoczesnych, jak i klasycznych i dają niemalże nieograniczone możliwości w formowaniu przyjemnych dla oka kompozycji pełnych zieleni.