Ekologiczne donice drewniane – ich przewaga nad plastikowymi

Przy tworzeniu swojego wymarzonego ogrodu warto pamiętać nie tylko o kwestii estetyki, ale również aspektach ekologicznych. Jeśli myślisz o zastosowaniu w swoim ogrodzie, także na tarasie czy na balkonie donic, warto wziąć pod uwagę te wykonane z drewna, które są pod wieloma względami lepsze od tych plastikowych.

Donice drewniane od lat wybierane są do ogrodów. Zachwycają swoim rustykalnym wyglądem, ale warto też wspomnieć, że dzisiaj można kupić także donice drewniane w bardziej nowoczesnym stylu, dlatego mogą świetnie wpasować się też w przestrzeń urządzoną minimalistycznie. Są oferowane jako prostokątne, kwadratowe, w kształcie sześciokąta lub jako duże wiaderka lub balie. Doskonale nadają się do sadzenia w nich kwiatów oraz krzewów, na przykład małych iglaków. W sprzedaży dostępne są też donice z kratkami i drabinkami, które przeznaczone są dla roślin pnących.

Dlaczego warto wybrać donice drewniane?
W stosunku do donic wykonanych z plastiku te drewniane przede wszystkim są ekologiczne – gdy chcesz, aby twój ogród był przyjazny naturze i przy tym prezentował się naturalnie, pomyśl właśnie o takich dekoracjach. Drewniana donica wtedy, gdy będzie uszkodzona, może być łatwo naprawiona lub zutylizowana, co nie jest takie proste w przypadku donic z plastiku. Także donice drewniane są trwalsze od tych plastikowych, zwłaszcza najtańszych modeli – właściwie zaimpregnowane są odporne na czynniki pogodowe oraz dodatkowo na uszkodzenia mechaniczne.

Jak wybrać najlepsze donice drewniane?
W sprzedaży znajdują się różnorodne modele omawianych donic. Gdy chcesz, aby prezentowały się pięknie w twoim ogrodzie, wybierz takie donice ogrodowe drewniane, które wpasowują się w jego aranżację. Mogą być to donice w formie skrzynek z krzyżujących się deseczek, ale też możesz wybrać też bardziej nowoczesne i minimalistyczne kompozycje – tutaj wszystko zależy już od stylu ogrodu i twojego gustu.

Przy wyborze drewnianych donic, pamiętaj o tym, aby kupować te wykonane solidnie, z grubszego drewna, najlepiej od razu poddanego impregnacji, ponieważ wtedy będzie ono bardziej odporne na uszkodzenia. Impregnacja prowadzona jest najczęściej metodą ciśnieniową, co powoduje, że drewno jest doskonale zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych. Również donica powinna posiadać ażurowe dno, które będzie odpowiedzialne za przepuszczanie nadmiernej wilgoci i powietrza. Ponadto donice ogrodowe drewniane mogą być wyposażone w plastikowy wkład lub we włókninę – czasami jednak należy dokupić te elementy oddzielnie. Przy zakupach warto też spojrzeć na wykończenie nóżek donicy – powinny być szerokie i stabilne oraz dobrze wypoziomowane.

Donice drewniane możesz zrobić też samodzielnie
Jeżeli masz wolny czas, odpowiednie narzędzia i lubisz majsterkować, możesz zbudować także donice drewniane samodzielnie. Skrzynka z drewna, wbrew pozorom, wcale nie jest taka trudna w wykonaniu. Do jej stworzenia potrzebne będą deski w odpowiednich wymiarach, zależnie od tego, jaki rozmiar ma mieć gotowa donica, także przydadzą się kątowniki, z których użyciem można łatwo złączyć deski. Dno donicy powinno być wyposażone w otwory i nóżki, aby nie stała ona bezpośrednio na podłożu. Wnętrze skrzyni można wyłożyć też styropianem i folią i wykonać w drenaż z rurek PCV, by odprowadzać nadmiar wody.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak wykonać dokładnie donice drewniane, w sieci możesz znaleźć mnóstwo poradników na ten temat, także w formie filmów.

Konserwacja donic drewnianych
Jeżeli zależy ci na tym, aby twoje donice drewniane posłużyły ci jak najdłużej, pamiętaj o ich odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Najwięcej problemów sprawiają przede wszystkim donice wykonane z drewna krajowego, na przykład sosnowego, które  Prace te można zredukować w przypadku donic z drewna egzotycznego, które jest bardziej odporne na warunki atmosferyczne.

Najlepiej systematycznie czyścić donicę miękką szczotką i raz do roku pokryć donicę środkiem ochronnym, na przykład specjalnym olejem czy innego rodzaju impregnatami, które zabezpieczą je przed uszkodzeniami i będą przeciwdziałały nadmiernej wilgoci, a tym samym powstawaniu pleśni, grzybów i murszu. Środki te można kupić jako bezbarwne lub w różnych kolorach do wyboru, więc można również odświeżyć wygląd donicy.