Jak wybrać osłonki na storczyki? Czy warto kupować doniczki ozdobne?

Storczyki to efektowne kwiaty, które doskonale nadają się do dekoracji domu. Wyglądają bardzo elegancko i można zakupić je w wielu zachwycających kolorach. Jeżeli również chcesz, aby w twoim domu zagościł storczyk, musisz pamiętać o tym, że bardzo ważna jest jego odpowiednia doniczka. Jak ją wybrać, aby kwiat wyglądał zachwycająco?

Storczyki w rodzaju Phalaenopsis, które są najbardziej rozpowszechnione, można kupić bez problemu w kwiaciarniach. To kwiaty, które naturalnie występują w rejonie Azji południowo-wschodniej oraz Australii północnej. Są łatwe w uprawie i kwitną długotrwale, przez nawet kilka tygodni, a ich kwiaty, które formują się w gronach i wiechach, są bardzo okazałe. Jeżeli chcesz kupić storczyk gotowy, otrzymujesz go od razu z doniczką i często dekoracyjną osłonką, ale jeżeli chcesz je rozmnażać, czy też chcesz go przesadzić, wtedy ważne jest dobranie właściwej doniczki.

Doniczka na storczyki – z czego może być wykonana?
Przede wszystkim storczyki są uprawiane w dość małych pojemnikach w stosunku do ich wielkości. Do odmiany Phalaenopsis najlepiej wybierać doniczki zwykłe czy doniczki ozdobne wykonane z przezroczystych tworzyw, ponieważ wtedy można łatwo widzieć ich korzenie, a to właśnie one informują o stanie rośliny i ponadto zapewniają jej korzeniom dostęp do światła, której jest tak ważne do prawidłowego wzrostu. Z kolei w przypadku innych odmian, na przykład Oncidium, Cymbidium, Cambria czy Dendrobium, zastosowanie doniczki przezroczystej nie jest już konieczne, ale na pewno pomoże ona wtedy, kiedy należy podlać roślinę.

O tym, że storczyki potrzebują dostępu światła do korzeni, warto pamiętać też przy zakupie osłonek, które nie powinny zanadto zaciemniać korzeni w popularnej odmianie Phalaenopsis. Można wybrać wtedy osłonki przezroczyste z tworzyw lub barwione, także sprawdzą się osłonki szklane, na przykład z dekoracyjnego szkła typu crackle. Można zatem kupić różne doniczki ozdobne i osłonki na storczyki, aby stworzyć dzięki nim estetyczną aranżację w swoim domu.

Czy do storczyków można stosować doniczki ceramiczne?
Pojawia się też często pytanie, czy storczyki mogą być sadzone w doniczkach ceramicznych. Również jest to możliwe, ponieważ ceramika dobrze przepuszcza powietrze, ale należy pamiętać o tym, aby była to ceramika nieszkliwiona. W sprzedaży dostępne są też specjalne donice ceramiczne przeznaczone do storczyków, które zawierają dekoracyjne otwory zapewniające właściwy dopływ powietrza do korzeni.

Również donice ceramiczne mają jeszcze jedną zaletę, a mianowicie jest to ich ciężar, dlatego też w przeciwieństwie do doniczek plastikowych nie przewracają się one pod wpływem ciężaru rośliny.

Otwory w doniczkach na storczyki
Dla storczyków bardzo ważne jest również zapewnienie korzeniom dostępu do świeżego powietrza. Wobec tego doniczka musi być przewiewna. Najważniejsze będą otwory w dnie doniczki, przez które będzie mogła następować swobodna cyrkulacja powietrza. Otwory służą też jako drenaż i zapobiegają rozwojowi grzybów na korzeniach storczyka, co jest najczęściej konsekwencją zbyt dużej wilgotności korzeni.

Jeżeli doniczka nie ma fabrycznie wykonanych otworów lub też potrzeba ich więcej, aby zapewnić roślinie odpowiedni  dostęp do powietrza i łatwiej odprowadzać z niej wodę, warto zrobić to samodzielnie. W przypadku doniczek z tworzyw sztucznych otwory można wykonać gwoździem i młotkiem albo też wypalić je rozgrzanym elementem, na przykład wiertłem czy dłutem. Zarówno do doniczek z tworzyw, jak i tych ceramicznych można wykorzystać też wiertarkę z odpowiednio cienkim ostrzem, aby jej nie połamać.

Czy osłonka również powinna posiadać otwory? Jeżeli chcesz zastosować ją do swojego storczyka, nie musisz wybierać takiej, która ma otwory. Wtedy również możesz łatwiej wylać nadmiar wody.

Gdzie kupić osłonki i doniczki na storczyki?
Gdy chcesz zmienić doniczkę lub potrzebujesz nowej osłonki na storczyki, w takim przypadku można kupić je w różnych sklepach. Przede wszystkim w szerokim asortymencie oferują je kwiaciarnie, ale także można znaleźć je w większych marketach. Gdy jednak szukasz czegoś oryginalnego i niepowtarzalnego, znacznie większy asortyment znajdziesz w sklepach internetowych.

Zatem jeżeli chcesz zacząć uprawiać storczyki lub musisz przesadzić ten, który wymaga większej przestrzeni, pamiętaj jak ważna jest odpowiednia doniczka i osłonka. To szczególnie istotne wtedy, gdy chodzi o odmianę Phalaenopsis, która jest też najczęściej sprzedawana w polskich kwiaciarniach.